ارسال کاوشگر به سیاره اورانوس

دانشمندان در تازه‌ترین گزارش ده‌سالانه علوم سیاره‌ای می‌گویند اکنون وقت آن است که ناسا به‌سراغ کاوش اورانوس برود و از اسرار این غول یخی کمتر شناخته‌شده پرده بردارد.
جامعه‌ی علوم فضایی به‌طور جدی فکر می‌کند که زمان مطالعه‌ی عمیق سیاره اورانوس فرارسیده است. براساس گزارشی جدید که دانشمندان سیاره‌ای از سرتاسر ایالات متحده تهیه کرده‌اند، ارسال کاوشگر میان‌سیاره‌ای برای مطالعه‌ی این سیاره‌ی غول‌پیکر گازی باید اولویت اصلی اکتشافات فضایی در دهه‌ی‌ آتی باشد.
به‌طور مشخص دانشمندان از ناسا می‌خواهند برای کاوش اورانوس، مدارگرد و کاوشگر بسازد. طرح مفهومی این مأموریت با نام UOP شامل پرتاب فضاپیما به مدار پیرامون اورانوس به‌همراه کاوشگری خواهد بود که درون جوّ این سیاره فروخواهد رفت. دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که اگر مهندسان کار روی چنین مأموریتی را تا سال آینده آغاز کنند، پرتاب آن را در اوایل دهه‌ی ۲۰۳۰ شاهد خواهیم بود.
اگر مأموریت UOP به‌نتیجه برسد، می‌تواند پیچیده‌ترین جزئیات ممکن را درباره‌ی اورانوس، این جهان عمدتاً ناشناخته، ارائه دهد. تنها فضاپیمایی که تاکنون از اورانوس بازدید کرده است، مأموریت..

ادامه مطلب

اهدای منظم خون مزیت پنهان عجیبی دارد که درباره آن نمی‌دانستیم

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد اهدای منظم خون می‌تواند سطح مواد شیمیایی موسوم به مواد PFAS را در آن کاهش دهد.
اغراق نیست اگر بگوییم اهدای خون می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد. اکنون، پژوهشگران مزیت عجیبی برای اهداکننده پیدا کرده‌اند: مراجعه مکرر به بانک خون، مقدار برخی مواد شیمیایی همیشگی جاری در خون را کاهش می‌دهد.
درحالی‌که دانشمندان مطمئن نیستند که مواد پرفلوئوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل (PFAS) که به‌طور گسترده استفاده می‌شوند ممکن است چقدر خطرناک باشند، گاهی آن‌ها را «مواد شیمیایی همیشگی» می‌خوانند؛ زیرا معمولاً در طبیعت تجزیه نمی‌شوند.
پژوهشگران ۲۸۵ آتش‌نشان مشغول کار در استرالیا را آزمایش کردند. برخی از آن‌ها در طول ۱۲ ماه خون و پلاسما اهدا کرده بودند. آتش‌نشان‌ها معمولاً ازطریق کف آتش‌نشانی درمعرض PFAS قرار می‌گیرند و سطح این مواد در خون آن‌ها معمولاً بیشتر از سطح آن‌ در خون جمعیت عمومی است. رابین گازیوروسکی، متخصص هماتولوژی از دانشگاه مک‌کواری استرالیا می‌گوید:
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد اهدای منظم خون یا پلاسما درمقایسه‌با گروه کنترل موجب کاهش معناداری در سطح PFAS خون شد. درحالی‌..

ادامه مطلب

حذف شارژر آیفون به صنعت خودرو نیز سرایت کرد؛ خودروهای تسلا ازاین‌پس بدون شارژر عرضه می‌شوند

ایلان ماسک می‌گوید به‌دلیل استفاده‌ی اندک از شارژر قابل‌حمل، تسلا تصمیم گرفته است ارائه‌ی این شارژر را با خودروهای جدید متوقف کند.
ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، با انتشار چند توییت اعلام کرد این شرکت تصمیم گرفته است ارائه‌ی شارژر قابل‌حمل (موسوم به Tesla Mobile Connector) به خریداران خودروهای جدید را متوقف کند و به‌جای این کار، بسته‌ی نسل دو (سطح یک) را جداگانه با قیمت کمتر از قبل (۲۰۰ دلار) بهفروشد. بسته‌ی شارژر تسلا شامل آداپتوری است که به رانندگان امکان می‌دهد خودرو الکتریکی خود را ازطریق خروجی استاندارد ۱۱۰ ولت خانگی شارژ کنند و سایر آداپتورها را جداگانه می‌توان خرید.
ایلان ماسک در توییتر گفته است که براساس بازخوردهای دریافت‌شده، تسلا تصمیم گرفته است که قیمت شارژر قابل‌حمل را به ۲۰۰ دلار کاهش دهد تا سفارش آن به‌همراه خودرو راحت‌تر باشد. به‌گفته‌ی ماسک، اگر رانندگان بخواهند از ایستگاه‌های سوپرشارژ استفاده کنند یا کانکتور دیواری تسلا را داشته باشند، به شارژر قابل‌حمل نیازی ندارند.
به‌گزارش The Verge، شب گذشته حساب کاربری Tesla_Adri@ در توییتر متوجه شد تسلا صفحه‌ی پشتیبانی وب‌سایت خود ر..

ادامه مطلب

آپدیت اضطراری گوگل برای رفع آسیب‌پذیری خطرناک کروم

گوگل مشکل امنیتی مرورگر کروم را با انتشار به‌روزرسانی اضطراری رفع می‌کند.
گوگل برای رفع مشکل امنیتی مرورگر کروم که سودجویان از آن سوءاستفاده می‌کردند، به‌روزرسانی جدیدی منتشر کرد. نسخه‌ی ۱۰۰.۰.۴۸۹۶.۱۲۷ کروم برای تمام سیستم‌عامل‌های دسکتاپ پشتیبانی‌شده (ویندوز و مک و لینوکس) به‌منظور رفع این مشکل منتشر شده است. طبق معمول، به‌روزرسانی مذکور به‌مرورزمان منتشر می‌شود؛ اما کاربران کروم می‌توانند به روش زیر سرعت نصب را افزایش دهند:
مسیر Chrome Menu > Help > About Google Chrome را رفته یا chrome://settings/help را مستقیماً بارگیری کنید.صفحه‌‌ی بازشده نسخه‌ی مرورگر سیستم را نشان می‌دهد. با بازشدن صفحه، سیستم بررسی می‌کند آیا به‌روزرسانی وجود دارد. عموماً در این مرحله کروم به‌روزرسانی مذکور را به‌طور خودکار دانلود و نصب می‌کند.
به‌گزارش ghacks، گوگل خبر انتشار این به‌روزرسانی را در وبلاگ Chrome Releases شرکت اعلام کرد؛ اما هنوز جزئیات زیادی از آن ارائه نداده است. آسیب‌پذیری‌ای که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، در فهرست باگ‌های بحرانی، مقام دوم را ازآنِ خود کرده است. این نوع آسیب‌پذیری‌ها می‌ت..

ادامه مطلب

تلسکوپ فضایی هابل طول بزرگ‌ترین دنباله‌دار کشف‌شده تاکنون را مشخص کرد

اخترشناسان به کمک تلسکوپ هابل، طول بزرگ‌ترین دنباله‌دار دیده‌شده تاکنون را اندازه گرفتند. این جرم با طول تقریباً ۱۳۷ کیلومتر صد برابر بزرگ‌تر از دنباله‌دارهای معمولی است.
به‌گزارش نیویورک تایمز، سال گذشته دانشمندان اعلام کردند که یک دنباله‌دار غول‌پیکر را در مدار سیاره نپتون پیدا کرده‌اند. آن‌ها براساس روشنایی دنباله‌دار، طول هسته‌ی یخی آن را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر برآورد کردند. اگر برآوردها صحیح باشد، این جرم بزرگ‌ترین دنباله‌داری محسوب می‌شود که تاکنون کشف شده است.
بااین‌حال دانشمندان می‌خواستند از اندازه‌ی دقیق دنباله‌دار مطمئن شوند؛ درنتیجه در ماه ژانویه تلسکوپ فضایی هابل را به سمت دنباله‌دار نشانه گرفتند و طول هسته‌اش را به دقت اندازه‌گیری کردند. آن‌طور که این هفته در نشریه‌‌ی ژورنال اخترفیزیکی گزارش شد، هسته‌ی دنباله‌دار ممکن است تا ۱۳۷ کیلومتر یا بیش از دو برابر وسعت ایالت رود آیلند آمریکا طول داشته باشد. این دنباله‌دار همچنین ۵۰۰ تریلیون تن جرم دارد که معادل تقریباً ۲۸۰۰ کوه اورست است.
دیوید جویت، اخترشناس و دانشمند سیاره‌ای در دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس و نویسنده‌ی مطالعه جدی..

ادامه مطلب

قرن بیستم چگونه به نوآورانه‌‌ترین عصر تاریخ بشر تبدیل شد؟

نوآوری‌های رخ‌داده در قرن بیستم به‌یک‌باره شرایط زندگی انسان‌ها را به‌طرز بی‌سابقه‌ای دگرگون کردند؛ اما این قرن چگونه به مهم‌ترین عصر در تاریخ تمدن بشر تبدیل شد؟
در دهه‌های ابتدایی قرن بیستم، فناوری‌های نو با سرعت و گستردگی بی‌سابقه‌ای شروع به تغییر زندگی روزمره‌ی انسان‌ها کردند: به‌یک‌باره مصرف‌کنندگان می‌توانستند از راندن اتومبیل‌هایی با قیمت معقول لذت ببرند؛ خدمات تلفنی دوربرد شهرهای نیویورک و سان‌فرانسیسکو را به‌هم متصل کردند؛ الکتریسیته و ایستگاه‌های رادیویی راه خود را به خانه‌های مردم پیدا کردند؛ کشف روش‌های جدید برای تولید کودهای مصنوعی باعث وقوع انقلابی بزرگ در تولید محصولات کشاورزی شد و در افق هواپیماهایی را می‌دیدید که آینده‌ی حمل‌ونقل تجاری و مسافربری را برای همیشه دگرگون می‌کردند. توماس هیوگز، تاریخ‌نگار حوزه‌ی فناوری، نوشته است:
مخترعان پرکار و نابغه‌ای مانند ادیسون در اواخر قرن نوزدهم ما را متقاعد کردند که در میانه‌ی آفرینش دوباره‌ی جهان قرار داریم.
در اواخر دهه‌ی ۱۹۲۰، این جهان کاربردی‌تر و پیچیده‌تر و به‌طور فزاینده‌ای راحت‌تر در جلو چشمان ما قرار داشت. اغلب از شخصیت‌ه..

ادامه مطلب

کمیسیون ۵۰ درصدی؛ سهمی که متا از خریدهای انجام‌شده در متاورس طلب می‌کند

متا می‌خواهد از معامله‌‌های دیجیتالی انجام‌شده در متاورس، تقریباً ۵۰ درصد کمیسیون بردارد.
متا قصد دارد از معامله‌‌ی دارایی‌های دیجیتالی که در داخل «متاورس» انجام می‌شود، تقریباً ۵۰ درصد کمیسیون دریافت کند؛ ولی نمی‌توان فراموش کرد که همین شرکت پیش‌از‌این به کیمیسیون ۳۰ درصدی اپل از فروش محصولات نرم‌افزاری خود در اپ استور شکایت کرده بود.
در‌ هفته‌ی جاری، متا راه‌های جدیدی را معرفی کرد که به تولیدکنندگان محتوا اجازه می‌دهند از متاورس کسب درآمد کنند. یکی از این راه‌ها فروش NFT (توکن‌های غیرقابل‌تعویض) ازطریق پلتفرم Horizon Worlds است. در ابتدا شرکت مذکور میزان کاهش هزینه‌ برای خریدها را مشخص نکرد؛ اما سخن‌گوی آن به CNBC گفت ۴۷٫۵ درصد کارمزد شامل ۳۰ درصد کارمزد سخت‌افزاری برای فروش ازطریق فروشگاه Meta Quest و ۱۷٫۵ درصد هزینه پلتفرم (کارمزد Horizon Worlds) کسر خواهد شد.
مقاله‌ی مرتبط:متا سال گذشته ۲۷ میلیون دلار برای محافظت از زاکربرگ و خانواده‌ او هزینه کرده استMeta Quest مکانی است که متا اپ‌ها و بازی‌های هدست‌های واقعیت مجازی خود را می‌فروشد.
ویوک شرما، معاون شرکت متا در امور Horizons، گف..

ادامه مطلب

سرفیس لپ تاپ گو 2 با رنگ جدید و قیمت پایه ۵۴۹ دلار به‌زودی رونمایی می‌شود

براساس شایعه‌ای جدید، مایکروسافت قصد دارد به‌زودی سرفیس لپ تاپ گو 2 را با پردازنده‌ی نسل‌یازدهمی اینتل و قیمت پایه‌ی ۵۴۹ دلار به بازار عرضه کند.
مایکروسافت در پاییز گذشته، دستگاه‌های سری سرفیس را با مدل‌های جدید به‌روزرسانی کرد که یکی از آن‌ها تبلت رده‌بالای سرفیس پرو ۸ بود. سرفیس لپ تاپ استودیو را نیز معرفی کردند که مدل جدید سری سرفیس بوک محسوب می‌شود. به‌نظر می‌رسد اکنون زمانش رسیده است که مایکروسافت سراغ رونمایی مدل جدید دیگر دستگاه‌های سری سرفیس برود.
یکی از محصولات جدید سرفیس لپ تاپ گو ۲ (Microsoft Surface Laptop Go 2) است که به‌ادعای افشاگران به‌زودی از راه می‌رسد. به‌گزارش XDA Developers و به‌نقل از Windows Central، سرفیس لپ تاپ گو 2 قرار است ازلحاظ مشخصات فنی پیشرفت محسوسی درمقایسه‌با مدل فعلی تجربه کند.
سرفیس لپ تاپ گو از پردازنده‌ی نسل دهم اینتل استفاده می‌کرد و پیش‌بینی می‌شود مدل جدید به‌جای پردازنده‌های نسل‌دوازدهمی به پردازنده‌های نسل‌یازدهمی مجهز باشد. احتمالاً در سری سرفیس لپ تاپ گو باردیگر شاهد استفاده از پردازنده‌ی Core i5 خواهیم بود. به‌طور مشخص‌تر انتظار داریم این ..

ادامه مطلب

اپل تولید آیفون 13 را در خاک هند آغاز کرد

رویترز می‌گوید اپل تولید گوشی آیفون 13 را در خاک هند آغاز کرده است. ظاهراً تولید آیفون 13 در یکی از کارخانه‌های فاکسکان در شهر سریپرومبودور انجام می‌شود.
ظاهراً اپل تولید یکی از جدیدترین آیفون‌های خود را در کشور هند آغاز کرده است. براساس گزارش انگجت و به‌نقل از رویترز، اپل تصمیم گرفته تولید آیفون ۱۳ (Apple iPhone 13) را در هند آغاز کند. اپل به‌طور مشخص نگفته وظیفه‌ی تولید آیفون 13 برعهده‌ی کدام کارخانه است؛ اما رویترز به‌نقل از منبعی ناشناس مدعی شده است یکی از کارخانه‌های فاکسکان در شهر سریپرومبودور استان تامیل نادو مونتاژ آیفون 13 را انجام می‌دهد.
آیفون 13 چهارمین آیفونی است که در هند ساخته می‌شود. کوپرتینویی‌ها تولید آیفون در خاک هند را در سال ۲۰۱۷ با نسل اول آیفون SE آغاز کردند.
تصمیم به تولید آیفون 13 در هند چندان تعجب‌برانگیز نیست. دولت هند به روش‌های مختلفی متکی شده تا شرکت‌ها را برای تولید محصول در خاک این کشور زیر فشار قرار دهد. یکی از این قوانین اعلام می‌کند که شرکت‌ها باید ۳۰ درصد از قطعات موردنیاز را ازطریق هند تأمین کنند. افزایش عوارض واردات نیز به‌نوبه‌ی خود روی این موضوع..

ادامه مطلب